Sprievodca trhom

Trh (23.12.2011) - Trh s nehuteľnosťami v roku 2011.

K potvrdeniu rastu trhu s nehnuteľnosťami v roku 2011 nedošlo. Pomerne sľubný vývoj, predovšetkým v druhom a treťom kvartáli tohto roku, však zmrazilo prepuknutie dlhovej krízy v Európe a s tým očakávané obdobie neistoty. Za posledné 3 mesiace klesol index vývoja cien bytov o takmer 20 bodov (pozn. Index vývoja cien bytov RED100 môžete nájsť na našej internetovej stránke, resp. každý týždeň v Žilinskom Večerníku). Myslíme si, že toto je iba odraz nie epizódy, ale pomerne dlhšieho obdobia. Dlhy jednotlivých štátov umocnené nejednotnou fiškálnou politikou členských štátov neveštia nič dobré. Stručne povedané, štát potrebuje peniaze a od tých, čo ich nemajú, ich ťažko získa. Predmetom jeho záujmu budú ľudia majetnejší, teda takí, ktorých majetok je evidovaný. Jedným z atribútov je potom nehnuteľnosť, daň z vlastníctva a daň z prevodu. Pri stave verejných financií možno očakávať, že všetko väčšie ako 3 izbový byt bude luxus. Aj z tohto dôvodu bude pomerne ťažké „umoriť“ takmer 650 nových nepredaných bytov z rokov stavebného boomu. Až na výnimky nepredpokladáme v ďalšom období rast cien. Treba ovšem povedať, že oživenie v strede roku priniesla predovšetkým snaha bánk o umiestnenie voľných zdrojov získaných z emisií hypotekárnych záložných listov formou poskytnutia hypotekárnych úverov s „prijateľnou úrokovou sadzbou“. Blíži sa koniec roku 2011, v oblasti nehnuteľností bol rokom priemerný. V oblasti smutných správ, nadpriemerným, tá posledná o smrti bývalého prezidenta – Václava Havla, zarmucuje. To, proti čomu bojoval, dosiahol. To, za čo bojoval, nie. Viete, mňa už nemá kto kontrolovať, ale to, čoho sme svedkami, to je plácanie, látanie dnes už v celoeurópskom meradle. Bez Vás, pán prezident, to určite nebude ľahšie. Šťastné a veselé Vianoce.

Trh (20.12.2011) - Trh s nehnuteľnosťami v 49. týždni.

Predvianočná nálada sa ešte naplno neodrazila na trhu s nehnuteľnosťami ani v minulom týždni. Kupujúci aj predávajúci sa snažia dokončiť transakcie ešte pred útlmom, ktorý každoročne predchádza spolu s vianočnými sviatkami. Nákupom prajú najmä priaznivé ceny hypotekárnych úverov a dostatok nehnuteľností na trhu, ktoré sú určené na bývanie. Na trhu je dostatočná ponuka bytov rôznych cenových úrovní. To dáva výhodu kupujúcim, ktorí majú záujem o investičné byty alebo kupujúcim, ktorí sa rozhodli vymeniť aktuálny byt za väčší, resp. menší. Niektorí majitelia nehnuteľností určených na predaj si však neuvedomujú, že naďalej ostáva nezmenená situácia v tom, že ťažšie je nehnuteľnosť predať ako kúpiť. Mierne sa oživil dopyt po drahších nehnuteľnostiach určených na bývanie alebo podnikanie platených hotovosťou, čo môže nasvedčovať tomu, že ľudia citlivo vnímajú informácie o dianí v rámci eurozóny. V tomto segmente sa jedná hlavne o nehnuteľnosti s výnimočnou polohou. V oblasti prenájmu komerčných nehnuteľností sa nič zásadné neudialo. Čo sa týka stavebných pozemkov ponuka aj naďalej mierne prevyšuje dopyt po pozemkoch s kompletne vyriešenou infraštruktúrou. V tejto oblasti ponuke súkromných vlastníkov aj naďalej významne konkuruje ponuka developerov, ktorá je momentálne dosť pestrá.

Trh (13.12.2011) - Trh s nehnuteľnosťami v 48. týždni.

48. týždeň bol pomerne slušný z hľadiska uzavretých obchodných prípadov. Poslednou dobou sledujeme nárast dopytov ako po starších, sídliskových bytoch, tak aj po bytoch v novostavbách. Na vrchole rebríčka dopytovanosti stojí projekt Hliny 8 vzhľadom k výbornej lokalite, dispozícii bytov a aj vďaka zaujímavým cenám. Ďalším významným developerským projektom je projekt Južné terasy v Gbeľanoch, kde po úspešnom dopredaji prvej etapy bola spustená druhá etapa s kapacitou 31 stavebných pozemkov. Dávame do pozornosti aj ponuku nových rodinných domov v lukratívnej lokalite Bôrik, ktoré sú v našej ponuke necelé dva mesiace a už sú voľné posledné tri. Cena dokončeného rodinného domu je už od 210.000 €. Kolaudácia bude do konca roka 2012. Radi by sme však poukázali aj na staršie rodinné domy, ktorých máme v ponuke v Žiline a okolí viac ako 200. Sú cenovo prijateľné a po prirátaní investícii na rekonštrukciu sa vie klient dostať k slušnému bývaniu za pomerne výhodnú cenu. Ako veľkú výhodu pre záujemcov o kúpu a výstavbu nehnuteľností vidíme široké portfólio bankových úverových produktov. Klient môže získať hypotekárny alebo iný úver už aj bez dokladovania príjmu alebo na základe dokladovania obratu svojej firmy. Výhodou je využitie štátneho príspevku pre mladých, kde štát na prvých 5 rokov podporí mladých kupujúcich znížením úrokovej sadzby o 3%, to znamená, že je možné mať svoju hypotéku už od 1,19%.

Trh (06.12.2011) - Trh s nehnuteľnosťami v 47. týždni.

V uplynulom týždni boli realizované predaje bytov menších výmer, charakterovo 1 a 2 izbových. Dôvodom pre kupujúcich bol najmä ,,príjemný“ pokles cien v tomto segmente za obdobie od jari 2011 doteraz. V oblasti prenájmov kancelárskych a obchodných priestorov neboli zmeny výrazne badateľné, záujem je nižší, čo však môže súvisieť s pracovnou aktivitou firiem pred koncom roka, kde nie je až taký priestor na riešenie otázok súvisiacich so zmenou miesta podnikania, ako po iné obdobie roka. Pretrváva však trend vyššej ponuky ako dopytu, čo je spôsobené najmä postavením kancelárskych a obchodných plôch OC Aupark a jeho okolia. Za uplynulý týždeň však pribudli do ponuky realitných kancelárií aj kancelárske priestory v starších objektoch, čo sa v tomto tempe môže prejaviť smerovaním cien za prenájom nadol. Rozhodujúca bude pripravenosť majiteľov objektov reagovať na tieto vplyvy a najmä ich odbornosť v súvislosti so zvyšujúcimi sa nárokmi pre zákazníkov v segmente kancelárskych priestorov. V súvislosti so zvyšovaním počtu zamestnancov vo firmách, ktoré spolupracujú na automobilovej výrobe v regióne, je zaznamenávaný záujem o byty na prenájom. Záujemcovia, ktorí sú spravidla mimo, majú záujem o byty nižších cenových úrovní, kde hľadajú ubytovanie najmä v čase pracovného týždňa. Tento záujem je však limitovaný najmä z cenového hľadiska, kde dopytujúci budú hľadať formy prenájmu také, ktoré budú prijateľné z hľadiska ich budúcich príjmov v novom zamestnaní.

Trh (29.11.2011) - Trh s nehnuteľnosťami v 46. týždni.

V uplynulom týždni sme zaznamenali zvýšený záujem zákazníkov o byty v novostavbách. Chcú využiť cenové akcie ku koncu roku a samozrejme predaju prajú výhodné hypotekárne podmienky. Konkrétne na Hlinách 8 budú cenové zvýhodnenia do konca roku 2011 a po novom roku už nebude možné poskytovať zľavy v takom objeme ako doteraz. Vzhľadom na to, že naďalej sú z predaja vylúčené, pre právne problémy, niektoré projekty v Žiline, ponuka sa nám zmenšuje a uvidíme, ako sa to premietne do vývoja trhu v prvej polovici budúceho roka. Na trhu zo staršími bytmi neočakávame zásadné cenové turbulencie. Zvýšený dopyt sme zaznamenali po hodnotnejších a tým pádom aj drahších nehnuteľnostiach určených na investície a ďalšie prenajímanie. V ostatnom období nebol o takéto nehnuteľnosti veľký záujem, ale so zmenou ekonomicko-politickej situácie sa pohľad investorov rýchlo mení. Ceny pozemkov v okolí Žiliny budú naďalej diktovať hlavne pozemky v projekte situovanom v Gbeľanoch - Južné Terasy. Spustí sa predaj etapy dva, ceny sú v pomere k tomu, čo klient dostáva, veľmi priaznivé. Tieto skutočnosti budú brzdiť rast cien individuálne ponúkaných pozemkov. V oblasti komerčných nehnuteľností nezaznamenávame žiadne významné posuny. Región čaká na spustenie výstavby diaľnice D1. Termíny a konečná varianta však stále nie sú jasné. Vplyv na dianie v tejto oblasti budú mať isto aj predčasné voľby, tak nám nezostáva nič iné, iba čakať ako to dopadne.

Trh (21.11.2011) - Trh s nehnuteľnosťami v 45. týždni.

V 45. týždni pokračuje záujem o kúpu nehnuteľností zo strany kupujúcich, ktorí chcú svoje voľné finančné prostriedky investovať do bytov, čo je spôsobené súčasným vývojom na Slovensku a aj v EU. Títo klienti majú záujem o kúpu jednoizbových bytov, dvojizbových bytov a vo všeobecnosti menších bytov. Hľadajú byty, ktoré sú v dobrom stave, netreba do nich investovať ďalšie peniaze na rekonštrukciu a majú dobrú polohu. Tieto byty chcú po získaní do vlastníctva použiť ako byty na prenájom. Zároveň sú to byty, ktoré v prípade potreby získať finančné prostriedky späť, je možné pomerne jednoducho znova predať. Ďalej pretrváva záujem o kúpu bytov prostredníctvom hypotekárnych úverov. Ide väčšinou o mladé rodiny, ktoré chcú mať vlastné bývanie, majú trvalý príjem a pri požiadaní bánk o hypotekárny úver splnia podmienky. Ďalšia kategória klientov má záujem o kúpu bytov v nových projektoch. Napríklad v novostavbe Hliny VIII sa v súčasnosti dá kúpiť trojizbový byt za prijateľnú cenu. Ďalej je veľký záujem o kúpu pozemkov v okolí Žiliny, napríklad v novom projekte Južné terasy, kde je prvá etapa pozemkov už vypredaná a chystá sa otvorenie predaja druhej etapy. Klient si tu za prijateľnú cenu môže kúpiť pozemok s kompletnými inžinierskymi sieťami, prístupovou cestou a dobrou dostupnosťou zo Žiliny. Klient môže zrealizovať novostavbu rodinného domu podľa vlastných požiadaviek na štandard bývania. Pri záujme o kúpu alebo aj predaj bytu, rodinného domu, pozemku, objektu na rekreáciu, priestorov na obchod alebo služby nás navštívte osobne v Realitnom centre RED na adrese Námestie A. Hlinku 3, kde vám poradia naši realitní makléri.

Trh (15.11.2011) - Trh s nehnuteľnosťami v 44. týždni.

Tento týždeň nebol úplne typický pracovný, nakoľko bol v utorok sviatok – Pamiatka zosnulých a mnoho ľudí si predĺžilo voľno i o pondelok. Počas tohto sviatku sa na Slovensku uskutočňuje najväčší presun obyvateľstva za celý rok. Veľa ľudí cestovalo i do vzdialenejších regiónov, takže v prvej polovici týždňa sme zaznamenali pokles dopytov po nehnuteľnostiach. Situácia sa zmenila v druhej polovici týždňa, kedy realitný trh ako tak ožil. Klienti dopytovali predovšetkým prenájmy bytov a staršie byty na sídliskách . Kupovať majú záujem hlavne mladí ľudia, ktorí financujú kúpu nehnuteľnosti s pomocou hypotekárneho úveru. Čo sa týka celkovej situácie na realitnom trhu, analytici i realitní makléri predpokladajú, že cena za meter štvorcový v závere roka by mala ešte poklesnúť. Vývoj cien v budúcom roku bude závisieť od celkovej hospodárskej situácie. Ak nastane hospodárska recesia, ceny by mali ešte klesať. Ťažko je predpokladať vývoj úrokových sadzieb hypoték, ktorý závisí od vývoja v eurozóne. Nižšie ceny sú realitou aj v prípade domov. Staršie domy sa predávajú ťažko, nie je o ne záujem. Najlepšou investíciou v čase krízy je pôda, preto pri rozhodovaní o kúpe domu by mali záujemcovia zvážiť veľkosť pozemku.

Trh (08.11.2011) - Trh s nehnuteľnosťami v 43. týždni.

V poslednom období sa na trhu s nehnuteľnosťami prejavuje skutočnosť, ktorá je na prvý pohľad vzdialená bežnému občanovi v našej krajine, avšak to je len zdanie. Turbulencie na finančných trhoch, nezodpovedná fiškálna politika niektorých krajín a z toho vyplývajúca možná nestabilita bánk, spôsobuje obavy občanov o svoje úspory. Na trhu s nehnuteľnosťami v našom regióne sa to začína prejavovať vo zvýšenom záujme o uloženie peňazí do nehnuteľností. Investori tohto druhu nehľadia ani tak na nejaké zhodnotenie svojich investíciám, ako skôr na bezpečnosť svojich peňazí. Z toho dôvodu sa často rozhodujú pre kúpu pozemku alebo likvidného menšieho bytu. Tento trend priamo pociťujeme na dopyte. Zvýšený záujem pociťujeme o projekt stavebných pozemkov Južné terasy v Gbeľanoch, kde čoskoro dôjde ku spusteniu predaja druhej etapy. Kupujúci má istotu vybudovania inžinierskych sietí a nemusí sa starať o žiadne sekundárne náklady, čo pri kúpe individuálneho pozemku je často krát nevyspytateľné. Rovnako prakticky od jari neutícha záujem o nové bývanie. Kontinuálne dopredávame projekt Hliny 8, kde sme práve v uplynulom týždni predali posledný štvorizbový byt a kompletne dopredali blok B1. Záujemcom o štvorizbové byty môžeme dať do pozornosti mezonety, ktoré sa dajú upraviť na plnohodnotný štvorizbový byt. Tieto byty sú zatiaľ ako holobyty, takže klienti si môžu dokončenie realizovať podľa vlastných predstáv. Momentálne je aj veľmi zaujímavá cena za uvedený byt. Vrátane podzemného parkovacieho miesta je to 130 tisíc eur. Projekt Atrium na Štefánikovej ulici je pred dokončením a to sa podpísalo na zvýšenom záujme o priestory v tomto projekte. Značná časť objektu sa kryštalizuje ako administratívne priestory. Zaujímavé úverové podmienky v bankách podnietili rozmýšľať podnikateľov nad zmenou z nájomného vzťahu do vlastných priestorov. Možnosti zmien dispozícii v tomto projekte predurčujú jeho využitie práve na takýto účel. Uvidíme, ako sa nastolený trend prejaví v závere roka.

Trh (01.11.2011) - Trh s nehnuteľnosťami v 42. týždni.

V 42. týždni sme na trhu s nehnuteľnosťami zaznamenali mierny nárast záujmu klientov o obhliadky, ako aj návštevnosti nášho realitného centra. Tento zvýšený záujem súvisí so zvýšeným záujmom bánk o klientov. Tie rôznymi akciami oživujú útlm na trhu a vnášajú medzi ľudí pozitívne vyhliadky na zlepšenie ekonomiky v na Slovensku. Tento oživený dopyt je najmä po zaujímavých nehnuteľnostiach a to cenovo prijateľných starších bytoch na rekonštrukciu, ale aj drahších, kompletne zrekonštruovaných bytoch, ktoré si môžu klienti kúpiť takmer na 100%-nú hypotéku, ihneď bývať a len splácať, bez nutnosti tráviť čas rekonštrukciou. Iné banky toto oživenie potvrdzujú tým, že ponúkajú klientom hypotekárne úvery bez poplatku za spracovanie úveru, bez poplatku na katastri, s výhodným úrokom a bezplatným znaleckým odhadom nehnuteľnosti. Aj tieto ďalšie výhody naštartovali záujemcov o kúpu bytov k aktívnemu hľadaniu a následnej kúpe. Vďaka miernemu spomaleniu predaja v predchádzajúcom období sa niektorí majitelia bytov niekoľko krát rozhodli znížiť cenu bytov a tým dosiahli cenu, za ktorú sa reálne predali. Pre tých, ktorí si zatiaľ nehnuteľnosť nevybrali, odporúčame, s cieľom skvalitniť a maximálne zjednodušiť výber, osobnú návštevu Realitného centra RED na Nám. A. Hlinku 3, kde im poskytneme všetky potrebné informácie o ponúkneme nehnuteľnosti vrátane ich pôdorysu, lokality a vzhľadu. Na základe týchto informácií potom môžeme dohodnúť osobné obhliadky realít, ktoré v základných vlastnostiach spĺňajú požiadavky kupujúcich. Ako sme už písali v predchádzajúcom článku, zdanlivú stagnáciu trhu spôsobujú najmä predávajúci, ktorí predávajú svoje nehnuteľnosti za nadpriemerné ceny a u kupujúcich to vyvoláva pocit, že sa nehnuteľnosti nepredávajú a že sa trh spomalil. V prípade, že uvažujete nad predajom Vašej nehnuteľnosti a potrebujete poradiť, či už v spôsobe predaja alebo odhadu ceny, ponúkame Vám možnosť využiť bezplatný odhad Vašej nehnuteľnosti, stačí nás kontaktovať osobne v Realitnom centre RED alebo telefonicky na číslach 041/500 7171 a 0915 808 515.

Trh (25.10.2011) - Trh s nehnuteľnosťami v 41. týždni.

Množstvo inzerátov na predaj nehnuteľností v novinách a hlavne na internete môže vzbudiť dojem, že trh s realitami stagnuje. Zdá sa, že v ponuke je veľa bytov a ceny sú vysoké. Je to naozaj tak? Realitný trh tvorí obrovské množstvo ľudí, ktorí si potrebujú zabezpečiť bývanie – či ide o štartovacie bývanie, o ktoré je v súčasnosti veľký záujem, alebo o sťahovanie sa do väčšieho alebo menšieho bytu. Bývanie je jednou zo základných ľudských potrieb, bude sa riešiť za každých okolností. A tak je v skutočnosti realitný biznis stále veľmi živý. Na trhu sa začali objavovať nehnuteľnosti v dobrých lokalitách od majiteľov, ktorí doteraz možno váhali s predajom. Pribúdajú tiež byty za ceny viac ako výhodné. Oplatí sa teda čakať na ešte lepšie? Navyše − keď, pravdepodobne, ani úroky pri hypotékach nebudú v blízkej budúcnosti nižšie. Začiatok jesene predsa len priniesol zaujímavú zmenu, ktorá láka mladých ľudí prekročiť prah banky. Od októbra sa maximálna výška príjmu žiadateľa o zvýhodnenú hypotéku pre mladých zvýšila na 1 015,30 euro. Vďaka nárastu priemernej mzdy v národnom hospodárstve za druhý kvartál tohto roka na 781 eur vzrástla maximálna výška príjmu pre získanie dotovanej hypotéky pre mladých o viac ako 45 eur. Nová príjmová hranica bude platiť do konca tohto roka. V prípade, že o úver žiadajú spolu dvaja záujemcovia, napríklad manželia alebo partneri, je príjmová hranica dvojnásobná, teda 2 030,60 euro a posudzuje sa voči súčtu ich priemerných hrubých miezd za rok 2010. A tak mnohí, ktorí pre krízu a obavy z neistej budúcnosti čakali na lepšie obdobie, sa rozhodli pre investíciu na bývanie.

Stránky

Skryť QR kód Zobraziť QR kód Odobrať z košíka Vložiť do košíka Zdieľať na facebooku zadajte hľadaný text